Dişler ve Görevleri

Dişlerimizi besinleri ısırmak, koparmak ve öğütmek için kullanırız. Dişlerimizin şekil ve büyüklükleri birbirinden farklıdır. Ağzımızda görev ve yapılarına göre kesici dişler, köpek ve azı dişleri olmak üzere üç çeşit diş vardır.

Kesici Dişler: Üst ve alt çenede dörder tane olmak üzere sekiz kesici diş vardır. Besinleri kesme ve koparma işine yarar. Uçları düzgündür.

Köpek Dişleri: Kesici dişlerin sağında ve solunda birer köpek dişi vardır. Alt ve üst çenede toplam dört köpek dişi bulunur. Uçları sivri olup besinleri koparıp parçalama görevi yapar.

Azı Dişleri: Girintili çıkıntılı yapılarıyla besinleri öğütür. Köpek dişlerinin sağında ve solunda bulunan iki tanesi küçük azı, diğerleri ise büyük azı olarak adlandırılır. Sekiz alt, sekiz üst çenede olmak üzere on altı azı dişi vardır.

Yirmi Yaş Dişleri: 18-22 yaşlarında çıkar. Akıl dişleri de denir. Alt ve üst çenede ikişer tane bulunur.

Süt Dişleri: Kalıcı dişler 7-8 yaşlarında süt dişleri döküldükçe çıkar. Bebekler 6 aylıkken süt dişleri çıkmaya başlar. 2,5 yaşına kadar 20 süt dişi çıkar.

Dişlerin Önemi ve Sağlığı

Dişlerimiz olmasaydı besinleri koparıp parçalayamaz, çiğneyemezdik. Bütün halindeki büyük lokmaları yutmamız çok zor olurdu. Midemiz büyük lokmaları sindirirken zorlanırdı. Dişlerimiz sağlam olmadığında da besinleri iyi çiğneyemeyiz. iyi çiğnenmeden yutulan besinler bazı sindirim bozukluklarına neden olur. Çürük dişler,

  • Ağız kokusu,
  • Diş ve baş ağrısı,
  • Sindirim sorunlarına neden olur.

Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?

Yemeklerden sonra dişlerimizi tekniğine uygun şekilde fırçalamalıyız. Öncelikle ağzımıza uygun diş fırçası seçmeliyiz. Diş fırçası, ağız içinde kolaylıkla hareket ederek dişlerin tüm yüzeylerine ulaşmalıdır. Kılları orta sertlikte olan fırçaları tercih etmeliyiz. Diş fırçasını en geç altı ayda bir değiştirmeyi unutmamalıyız. Dişler fırçalanırken diş macunu kullanılmalıdır.


Her fırçalama en az iki üç dakika sürmelidir. Fırçalama işlemini kurallara göre gerçekleştirebiliriz.
1. Diş fırçasını eğik tutalım. Arkadaki azı dişlerinden itibaren fırçalamaya başlayalım. Önce dişlerin dış yüzeylerini dairesel hareketlerle fırçalayalım. Fırçalama diş etlerinden diş ucuna doğru olmalıdır.
2. Dişlerin çiğneme yüzeylerini, fırçamızı ileri geri hareket ettirerek fırçalayalım.
3. Daha sonra dişlerin iç yüzeylerini ve diş etlerini dairesel hareketlerle temizleyelim.

Dişlerimizin sağlığını korumak ve güçlendirmek için:

  • Beslenmemize dikkat etmeli, yeterince mineral ve A, C, D vitaminleri almalıyız.
  • Sert cisimleri (fındık, ceviz gibi) dişlerimizle kırmamalıyız. Çok şekerli besinleri ve asitli içecekleri çok tüketmemeliyiz. Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecekleri yiyip içmemeliyiz. Yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamalıyız.

No Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>