Erime ve Donma Nedir?

Bir kaba buz doldurup oda sıcaklığında beklettiğimizde buz erimeye başlar.

Buz erirken çevresinden ısı alır. Buzun erimesi sırasında sıcaklık değişmez. Sabit kalır. Çünkü çevreden alınan ısı hâl değiştirme için kullanılır. Eriyen suyu buzluğa koyup bekletirsek ısı vererek donar.

Ortamın sıcaklığı katı bir maddenin erime hızını etkiler.

Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hâle geçmesine erime denir. Isı kaybeden sıvı bir madde donarak katı hâle geçer. Eriyen maddelerin hacmi artar. Suda bu durumun tersi olur. Su donunca hacmi artar. Bu nedenle sular donunca su boruları patlar.

Buharlaşma – Yoğuşma – Erime – Donma – Kaynama

  1. Erime ve buharlaşma olayları gerçekleşirken madde çevresinden ısı alır.
  2. Yoğuşma ve donma olayları meydana gelirken madde ısı kaybeder.
  3. Sürekli ısıtılan katı bir madde sırası ile sıvı ve gaz hâline geçer.
  4. Şekildeki buz sürekli ısıtılırsa eriyerek su olur. Isı verilmeye devam edildiğinde su kaynayarak buharlaşır. Borudan çıkan su buharı soğuk kaba çarptığında yoğuşarak su damlacıklarına dönüşür ve ağırlaşan damlacıklar mavi kaba damlar.
  5. Isıtılan maddeler hâl değiştiriyorsa sıcaklık değişmez, sabit kalır. Eğer madde hâl değiştirmiyorsa sıcaklık artmaya devam eder.
  6. Kaynama, erime ve donma olayları belli bir sıcaklıkta gerçekleşir.

No Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>