Geçmişten Günümüze Basit Makineler

Basit makineler, eski medeniyetlerde büyük işler görmüş ve eski insanlar tarafından çok kullanılmıştır. İnsanlar ilk çağlardan başlayarak yaşamak için makineler yapıp kullanmaya başlamışlardır.

* Yontma Taş Çağı’ndan başlayarak insan, avladığı hayvanı, kaya parçaları gibi bazı şeyleri taşıma ihtiyacını duymuştur. Bu soruna çare ararken, kesilmiş bir ağacın yuvarlandığını, böylece taşımayı kolaylaştırdığını fark eden insanlar yüklerini iki ağaç kütüğünün üzerine koymayı akıl ettiler.

* İngiliz tarihçisi Maccurdy’ye göre; tekerleğin atası, tomar denilen silindir biçiminde durulmuş kağıt ya da deridir. Bu gelişmeyi kazılar da doğrulamaktadır. Yapılan kazılarda Sümer ülkelerinde, M.Ö. 3.000’den kalma kızaklar ve arabalar çıkartılmıştır.

 

* 7. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethederken 70 kadar gemiyi silindirler üstünde karadan geçirerek Haliç’e indirmiştir.

 

* Yolcu taşıyan ilk asansör iki yüz elli yıl önce 1743′ te Ersaillles Sarayında Fransa Kralı XV. Louis’ in özel dairesine monte edilmişti. “Uçan iskemle diye adlandırılan” bu ilk asansör, bazı ağırlık dengeleriyle hareket ediyor ve insan gücüyle çalışıyordu.

* Basit makinelerin çok az parçadan oluşan ve genellikle tek bir kuvvetin kullanıldığı makineler olduğunu biliyoruz. Ancak basit makinelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bileşik makineler de vardır ve bileşik makinelerde hayatımızda oldukça yer tutar.

* Mutfakta kullanılan bıçakların zamanla köreldiği için bilendiğini görmüşsünüzdür. Diğer kesici ve delici aletlerde zamanla kullanımdan dolayı körelir ve bilenerek tekrar keskin hale kelir.

* Yukarıdaki örnektende anlaşılacağı üzere kullandığımız bu basit makineler de kullanım koşullarına göre çeşitli yerlerinden aşınma ve yıpranmaya uğrar. Örneğin bir çekiç veya keserin çivi çakılan kısmının zamanla şeklinin değişmesi, makaraların kullanım yerleri olan iç kısımlarının zamanla derinleşmesi, tekerleklerin zamanla yıpranması vb…

No Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>